Biografia Elona Muska – konkurs!

Minęło niemal pół roku od ostatniego konkursu. Najwyższa pora to naprawić. A gra będzie się toczyć o pierwszą, jeszcze ciepłą biografię Elona Muska – która właśnie pojawiła się w polskich księgarniach, za sprawą Wydawnictwa Znak.

Tego pana nie trzeba raczej przedstawiać. Urodzony w RPA miliarder, współzałożyciel PayPala, prezes Tesla Motors, twórca SpaceX. Mimo młodego wieku (44 lata) już zapisał się w historii jako technologiczny wizjoner i mecenas nauki. Skonstruował rakietę kosmiczną wielokrotnego użytku (ostatnia próba Falcona 9 zakończyła się wielkim sukcesem!), naszkicował projekt rozpędzającego się do 570 km/h hyperloopu, pragnie uniezależnienia świata motoryzacji od ropy oraz marzy o lądowaniu człowieka na Marsie. Ciągle planuje, wymyśla, inwestuje.

musk biografia2Autorem książki jest Ashlee Vance, publicysta pracujący swego czasu m.in. dla New York Times, specjalizujący się w nowoczesnych technologiach. Jeśli wierzyć okładce, przeprowadził dziesiątki wywiadów z rodziną, przyjaciółmi, pracownikami, ale i wrogami Elona Muska. Wydanie pozycji w Polsce zawdzięczamy Wydawnictwu Znak Horyzont – i jak widzę (otrzymałem książkę kilka godzin temu) odwalili kawał dobrej roboty! Zresztą za jakiś czas będziecie mogli przeczytać moją recenzję.

Przechodząc do zabawy. Poniżej widnieje pięć graficznych zagadek. Każda ma budzić kojarzenia z sylwetką jakiegoś znanego bogacza, który zamiast wydawać miliony na kolejny jacht lub willę, wolał przysłużyć się ludzkości inwestując (lub planując inwestycję) w naukę bądź technologię. Odgadnięcie wszystkich pięciu nazwisk może nie być łatwe, dlatego podpowiem, iż trzy z nich należą do osób wciąż żyjących. Są wśród nich również biznesmeni dość kontrowersyjni, żeby nie powiedzieć – podejrzani.

Wydawnictwo Znak przeznaczyło na nagrody aż pięć egzemplarzy książki, więc powędrują one do pięciu kwantowiczów, którzy jako pierwsi wymienią poprawnie wszystkie nazwiska. W razie pomyłki i próby poprawienia się: zaliczam zawsze datę ostatniej wysłanej wiadomości. Odpowiedzi proszę składać w komentarzach pod tym postem (nie na facebooku!). Na czas trwania konkursu włączam moderację, abyście nie mogli wzajemnie sugerować się swoimi próbami. Proszę również o podawanie działającego adresu e-mail, abym mógł po wszystkim skontaktować się z laureatami w sprawie przesyłki. Zabawa potrwa co najmniej do końca piątku.

zagadka5 zagadka4 zagadka3 zagadka2 zagadka1
Żeby nie było zbyt formalnie, podrzucam nutę w odpowiednich klimatach. Natomiast wszystkim kotom czytelników przesyłam pozdrowienia z okazji Międzynarodowego Dnia Kota!

[ecko_vimeo]125746164[/ecko_vimeo]
Total
0
Shares
Zobacz też
Czytaj dalej

Janusze nauki #4: Tylko pseudonauka

Przygotowując czwartą odsłonę Januszów nauki, przemierzyłem odmęty kilku bliźniaczych serwisów, uparcie szukających wspólnego mianownika dla treści naukowych, tabloidowych…