O blogu, o mnie

Adam Adamczyk, Kwantowo.pl

Nauka to coś więcej niż ogół wiedzy. To sposób sceptycznego rozumienia świata.

Carl Sagan

Misja bloga

Blog popularnonaukowy

Współczesny Polak nie posiada wiedzy na temat otaczającej go fizycznej rzeczywistości. Pisałem już o tym i będę to powtarzał do znudzenia. Postulaty ogólnej teorii względności brzmią dla wielu jak motyw z kiczowatego science-fiction, Ziemię uważamy za całkowicie bezpieczny i stworzony dla naszej wygody pępek wszechświata, natomiast mechanika kwantowa pretenduje do miana bzdurnej fantazji mającej więcej wspólnego z mistycyzmem niż nauką.

Misją Kwantowo.pl – mojego bloga i hobby – jest walka z powyżej opisanym stanem rzeczy, krzewienie racjonalizmu i wskazywanie na piękno wszechświata samego w sobie. Chociaż osobiście zajmuję się fizyką tylko amatorsko, jako stale dokształcający się fascynat, chciałbym móc dołożyć małą cegiełkę do monumentalnego dzieła, za jakie uważam popularyzację nauki. Swoje teksty i wszystkie inne dzieła dedykuję podobnym sobie osobom – odczuwającym satysfakcję i ekscytację podczas poznawania mechanizmów rządzących otaczającą nas rzeczywistością.

Czy to miejsce dla Ciebie?

Dla porządku, muszę najpierw napisać czym Kwantowo nie jest – ponieważ dochodzi na tym polu do wielu nieporozumień. Kwantowo to nie portal, nie encyklopedia ani nie serwis informacyjny. Nie znajdziesz tu codziennych wieści ze świata, ani sformalizowanych publikacji naukowych. To prywatny blog popularnonaukowy. Poletko obrabiane przez jednoosobową “redakcję”, na którym co jakiś czas pojawiają się przystępne artykuły poświęcone tematom, które w danej chwili najbardziej mnie interesują. Są to przede wszystkim teksty objaśniające zagadnienia fizyczne, astronomiczne i metodologiczne, ale także subiektywne rozważania dotyczące spraw okołonaukowych.

Blog powstał z pasji i skierowany jest do ludzi z pasją. Bądźmy realistami: nie każdy będzie drugim Feynmanem czy drugą Skłodowską. Jednakże głęboko wierzę, że absolutnie każdy z nas nosi w sobie potrzebę zrozumienia otaczającego świata. Różnimy się wyłącznie tym w jaki sposób tę potrzebę zaspokajamy. Niektórzy uciekają przed rzeczywistością w bezmyślne rozrywki lub zabobony, zadowalając się teoriami spiskowymi i najprostszymi dostępnymi odpowiedziami. Swoją pracę kieruję do całej reszty: tych, którzy wolą widzieć świat takim jakim jest. Jeżeli więc masz w sobie odrobinę ciekawości i zakorzeniony szacunek do racjonalizmu – poczujesz się tu jak w domu.

O blogu i o autorze

Założycielem Kwantowo oraz autorem niemal wszystkich ukazujących się tutaj treści jest Adam Adamczyk. Człowiek ciekawski i zainteresowany wszystkim co wpadnie mu w ręce. Chociaż kończył równolegle studia prawnicze i historyczne, w międzyczasie bez umiarkowania pochłaniał książki na każdy inny temat niż prawo i historia. W końcu pojął, że jego prawdziwą miłością nie są paragrafy czy kroniki, lecz kwanty, kwarki i kwazary. W związku z tym zaczął dzielić się swoją pasją z innymi. Tak powstały jego pierwsze publikacje popularnonaukowe. Z tego drobnego hobby w okolicach roku 2012 wyewoluował blog w obecnej formule, działający nadal pod adresem Kwantowo.pl. Czyni go to jedną z najstarszych, nieprzerwanie działających polskich witryn poświęconych fizyce i naukom pokrewnym.

Prywatnie mieszkaniec Katowic, obsesyjny racjonalista, rozczarowany sympatyk Manchesteru United oraz nałogowy gracz komputerowy.

Dobra, wystarczy, bo pisanie o sobie w trzeciej osobie nie najlepiej działa na psychikę.

Gdzie można mnie spotkać i (niekoniecznie) zaczepić?

.