16th
marzec
2020
W sercu współczesnej kosmologii tkwi tajemnica: dlaczego nasz wszechświat wydaje się tak doskonale dostrojony, aby stworzyć warunki niezbędne do życia? W swoim wykładzie dla TEDTalks, Brian Greene – profesor Uniwersytetu Columbia i autor książek popularnonaukowych – pokazuje, jak idea multiwersum może pomóc odpowiedzieć na tę zagadkę.
B. Greene: Dlaczego wszechświat wydaje się dostrojony do życia?
16th
marzec
2020
W październiku 2017 roku astrobiolog Karen J. Meech otrzymała telefon, na który czeka każdy astronom: NASA zauważyła obiekt typowany na pierwszego gościa z innego układu planetarnego. Kometa międzygwiezdna – obiekt o długości pół mili, ostatecznie nazwany Oumuamua (po hawajsku “zwiadowca” lub “posłaniec”), budzi intrygujące pytania: czy był to fragment skalistych gruzów z nowego układu gwiezdnego, strzępów materiału pozostałych po eksplozji supernowej, dowód na istnienie kosmitów czy coś innego? W tym porywającym wystąpieniu dla TEDx, Meech opowiada o tym, jak jej zespół ścigał się z czasem, aby znaleźć odpowiedzi na temat tego niespodziewanego gościa z bardzo daleka.
K. Meech: Historia Oumuamuy, pierwszego gościa z innego układu
16th
marzec
2020
W jasnym, nietechnicznym języku, fizyk teoretyczny z Uniwersytetu Columbia i znakomity popularyzator nauki – Brian Greene – wyjaśnia, w jaki sposób nasze rozumienie wszechświata ewoluowało od czasów teorii względności Einsteina i mechaniki kwantowej, do teorii superstrun, gdzie drobne kosmyki energii wibrujące w 11 wymiarach, tworzą każdą cząstkę, budując całą materię i wszystkie oddziaływania we wszechświecie.
B. Greene: Zrozumieć teorię strun
16th
marzec
2020
Ludzkość bada gwiazdy od tysięcy lat, ale dopiero od niedawna znamy swój kosmiczny adres i jesteśmy w stanie badać wszechświat w skali makro. Zespół, w którym pracowała Juna Kollmeier wykonał ogromną pracę, opracowując najdokładniejszą jak dotąd trójwymiarową mapę wszechświata. Powyższy wykład dla TEDx przedstawia szczegóły wielkiego projektu Sloan Digital Sky Survey – największego przeglądu nieba w historii nauki, który do chwili obecnej umożliwił przeczesanie 25% ziemskiego nieboskłonu i odkrycie ponad 900 tysięcy galaktyk. Jeśli utrzymamy obecne tempo obserwacji, jak twierdzi Kollmeier, do 2060 roku wykonamy mapę każdej dużej galaktyki w widzialnym wszechświecie.
J. Kollmeier: Najdokładniejsza mapa galaktyk, jaka powstała
16th
marzec
2020
Michał Krupiński – adiunkt w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie – zawodowo zajmuje się nanostrukturami, ale fascynuje go fizyka towarzyszą nam w codziennych doświadczeniach. W wystąpieniu dla TEDx Warszawa pokazał, jak fizyka może stać się świetnym hobby, zachęcając do wypróbowania eksperymentów, możliwych do przeprowadzenia w domowym zaciszu.
M. Krupiński: Jaśniejsze oblicze fizyki
16th
marzec
2020
W czwartek 22 października 2015 w ramach cyklu „Drogi do rzeczywistości” w Centrum Nauki Kopernik odbył się wykład otwarty fizyka i astronoma, prof. dr hab. Marka Demiańskiego, na temat teorii względności.
M. Demiański: Teoria względności
16th
marzec
2020
W dniu 14 maja 2015 r. na Wydziale Fizyki UW prof. Aleksander Wolszczan wygłosił wykład zatytułowany “Astronomiczna przyszłość ludzkości” (fragmenty wykładu i dyskusja).
A. Wolszczan: Astronomiczna przyszłość ludzkości
16th
marzec
2020
Czarne dziury są końcowymi etapami ewolucji masywnych gwiazd, w których po wyczerpaniu się “paliwa” jądrowego ciśnienie termiczne materii nie jest w stanie zrównoważyć własnej grawitacji gwiazdy. Obiekt taki zapada się pod wpływem swojego ciężaru. Ich olbrzymia grawitacja powierzchniowa (GM/Rc2 ~ 1, gdzie M to masa obiektu, R jego rozmiar, c – prędkość światła, a G – stała grawitacji) powoduje, że nawet światło ze względu na swą skończoną prędkość nie jest w stanie się stamtąd uwolnić. Z tego powodu izolowanych czarnych dziur w kosmosie nie jesteśmy w stanie zaobserwować.
A. Janiuk: Jakie wiatry wieją z czarnych dziur?
16th
marzec
2020
Wykład dr Agaty Łukomskiej w ramach Szkoły Otwartej w Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, 2 kwietnia 2014.
A. Łukomska: Czy w ogóle można coś wiedzieć na pewno?
16th
marzec
2020
Wykład profesora Nazarewicza na temat własności superciężkich jąder, na Zjeździe Fizyków Polskich.