Podcast naukowy Gwiazdozbiry

Polski podcast naukowy

Gwiazdozbiry to polskojęzyczny okołonaukowy podcast, w którym co dwa tygodnie (mniej więcej) przez godzinę biadolimy i rozprawiamy na tematy kosmiczne. I nie tylko.

W największym uogólnieniu podcast to forma publikacji zbliżona do audycji radiowej. Idealna do przesłuchania w drodze do pracy lub na uczelnie, albo do puszczenia w tle, kiedy wykonujemy jakieś żmudne, niezbyt angażujące zajęcie.

Gospodarzami podcastu Gwiazdozbiry są Radek Kosarzycki – prowadzący serwis PulsKosmosu.pl – oraz piszący te słowa Adam Adamczyk – autor bloga Kwantowo.pl. Kiedy nic nam nie stoi na przeszkodzie, raz na dwa tygodnie zasiadamy do mikrofonów i dyskutujemy o nauce. Nagrania nie mają jednak charakteru sztywnej debaty czy starannie zaplanowanego wykładu, lecz zwykłej, naturalnej gawędy dwóch ciekawskich gości. Bez zadęcia, bez czytania z kartki i bez zbędnej fanfaronady.

Zwykle wybieramy dwa lub trzy główne wątki, nawiązujące do aktualnych wydarzeń ze świata nauki. Ostrzegam jednak, że zazwyczaj nie wgryzamy się w nie zbyt głęboko, traktując je raczej jako pretekst prowadzący do potoku nie zawsze poważnych dygresji, sięgających kosmosu i okolic. Jeżeli jesteście na to gotowi, zapraszamy do słuchania.


Listen to “#015: Pierwsza załogowa misja komercyjnego statku kosmicznego Crew Dragon” on Spreaker. Listen to “#014: Dużo, dużo czarnych dziur i trochę przyszłości” on Spreaker. Listen to “#013: kosmos, kosmos, kosmos i zero polityki. Prawie.” on Spreaker. Listen to “#012: uwierz, że w tym odcinku też jest co nieco o kosmosie” on Spreaker. Listen to “Gwiazdozbiry #011: jak wszystko może się momentalnie pokręcić” on Spreaker. Listen to “#010: O jaaa, to już dziesiąty odcinek? Oficjalnie dwucyfrowa liczba odcinków” on Spreaker. Listen to “#009: O szybkich błyskach radiowych oraz ostatni raz o SpaceX (na jakiś czas przynajmniej)” on Spreaker. Listen to “#008: nietypowe małżeństwo dwóch starych gwiazd, duuużo Słońca i egipski kapłan” on Spreaker. Listen to “#007: Betelgeza!!! i inne gwiazdy, równie ciekawe, a czasami nawet ciekawsze” on Spreaker. Listen to “#006: kosmos w 2019 i 2020 roku – podsumowanie zeszłego roku i nadzieje na obecny” on Spreaker. Listen to “#005: o czarnej dziurze w Układzie Słonecznym oraz o Noblu, którego nie było” on Spreaker. Listen to “#003: o IG Noblach oraz o supermasywnych czarnych dziurach” on Spreaker. Listen to “#002: o internetowych specjalistach od zmian klimatu i o wściekłej Proximie” on Spreaker. Listen to “#001: planetoidą znienacka i laserem po żaglach oraz o hybrydach ludzi ze zwierzętami” on Spreaker. Listen to “#000: 50 lat temu ludzie wylądowali na Księżycu. I co z tego wynika?” on Spreaker.

Powyżej zamieszczam aktualną listę kolejnych odcinków. Tutejsze linki prowadzą do Spreakera, ale wpisując nazwę Gwiazdozbiry, podcast możecie znaleźć również na Spotify, Chartable, Apple Podcasts, a nawet YouTube. Do wyboru, do koloru. Natomiast o nowych odcinkach dowiecie się z fanpejdża Gwiazdozbirów, jak również kanałów społecznościowych Kwantowo i Pulsu Kosmosu.

Do usłyszenia!