Rezultaty poszukiwań cywilizacji technicznych wśród 97 pobliskich galaktyk [Astronomical Journal]

Ogłoszono najnowsze wyniki poszukiwań radiowych technosygnatur poza Drogą Mleczną, prowadzonych w ramach inicjatywy Breakthrough Listen. W środowej publikacji zespół kierowany przez Carmen Chozę zaprezentował dane dotyczące aż 97 pobliskich galaktyk – jest to więc najszerszy tego rodzaju przegląd nieba. Nie trzymając was w niepewności: “Po przetworzeniu algorytmicznym, korelacji charakterystyki sygnału (…) wśród 1519 zdarzeń, które przeszły przez nasze filtry, nie znaleziono żadnych przekonujących sygnałów kandydujących, których nie można było przypisać zakłóceniom częstotliwości radiowej (RFI)”. Innymi słowy, nie zarejestrowano żadnej anomalii, której nie dałoby się wytłumaczyć zjawiskami naturalnymi lub zwykłymi defektami sprzętu.

Jak czytamy w abstrakcie, zastosowana metoda skupia się na cywilizacjach typu II w skali Kardaszowa, czyli takich, które byłyby dość rozwinięte, aby z powodzeniem wykorzystać większość lub całość energii generowanej przez swoją gwiazdę. Carmen Choza wyjaśnia znaczenie tych obserwacji w następujący sposób: “Chociaż energia wymagana do przesłania sygnału na odległości międzygalaktyczne jest ogromna w porównaniu z tym, co można osiągnąć przy użyciu obecnej technologii ludzkiej, możliwe jest, że istota pozaziemska, mając wystarczająco dużo czasu, mogłaby rozwinąć te zdolności. Chociaż tego rodzaju nadajniki mogą być rzadkie, nasze obserwacje umożliwiają obserwację miliardów gwiazd jednocześnie w każdej galaktyce, zarzucając szeroką sieć podczas prób wychwytywania interesujących sygnałów”.

Badacze pracowali na słynnym Radioteleskopie Green Bank w Wirginii Zachodniej (nawiasem mówiąc, od 1991 roku dzierżącym tytuł największej na świecie ruchomej lądowej konstrukcji). Sam projekt Breakthrough Listen trwa od 2016 roku, przy bliskiej współpracy z kalifornijskim Berkeley SETI Research Center.

Total
0
Shares
Zobacz też