Jak poinformowały POLSA oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, w środę 3 lipca rakieta ILR-33 Bursztyn 2K odbyła swój pierwszy udany lot suborbitalny. Inżynierowie mają uzasadnione powody do dumy, ponieważ Bursztyn jest nie tylko pierwszą polską maszyną, która przekroczyła linię Kármána, ale także pierwszą na świecie rakietą, która w roli utleniacza wykorzystała nadtlenek wodoru o stężeniu 98%.
Test został przeprowadzony w centrum testowym Andøya na północy Norwegii, opodal Narwiku. Szczegółowe informacje zostaną upublicznione podczas jutrzejszej konferencji prasowej, ale ze wstępnych komunikatów wiemy, że rakieta Bursztyn przekroczyła pułap 100 km n.p.m, czyli umownej granicy rozdzielającej przestrzeń powietrzną od przestrzeni kosmicznej. Oznacza to, że wreszcie doczekaliśmy się rodzimej konstrukcji pozwalającej wyściubić nos poza Ziemię (co prawda tylko w formie krótkiego lotu suborbitalnego, ale zawsze!).
Projekt ILR-33 Bursztyn 2K jest rozwijany od 2014 roku. 4,5-metrowa rakieta od początku miała służyć, jako platforma dla usług badawczych, dotyczących m.in. środowiska mikrograwitacji oraz wyższych warstw atmosfery. Napęd tworzy hybrydowy silnik główny wspierany przez dwa silniki pomocnicze. Nowość stanowi wykorzystanie w roli utleniacza wysoko stężonego nadtlenku wodoru (H2O2). Jak zapewniają konstruktorzy, jest to materiał wyjątkowo przyjazny środowisku, który “udowodni światu, że elementy zrównoważonego, ekologicznego transportu są możliwe w przestrzeni kosmicznej”.
Oczywiście Bursztyn nie jest bynajmniej debiutem Polaków na scenie rakietowej. Już pół wieku temu zakłady WSK-Mielec produkowały rakiety meteorologiczne serii Meteor. Dwustopniowy Meteor-3 był w stanie osiągnąć imponujący pułap 74 kilometrów. Niestety czwarta wersja maszyny, mająca potencjał do upragnionego przekroczenia linii Kármána, nigdy nie została ukończona, a program zamknięto.
Obecnie głównym konkurentem Bursztynu na krajowym podwórku pozostaje rakieta Perun, projektowana przez firmę SpaceForest. Ubiegłoroczny start testowy z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce pozwolił Perunowi na osiągnięcie pułapu 12 kilometrów.
Więcej na temat ILR-33 Bursztyn dowiecie się ze stron Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.