Paczka 126 nowych egzoplanet [TESS-Keck]

TESS

NASA we współpracy z Obserwatorium Kecka na Hawajach opublikowała katalog zawierający dane 126 nowych planet pozasłonecznych. Istnienie odległych światów zostało potwierdzone dzięki analizie dokonanej przy pomocy teleskopu kosmicznego Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) oraz spektroskopu High-Resolution Echelle Spectrometer (HIRES).

Wyniki przeglądu udostępniono w ostatnim wydaniu The Astrophysical Journal Suplement. Jak tłumaczy główny autor artykułu, Alex Polanski z Uniwersytetu w Kansas: “Takie katalogi pomagają astronomom umieszczać poszczególne światy w kontekście reszty populacji egzoplanet“. Dodaje też, że “wyniki badania TESS-Keck Survey stanowią największy pojedynczy wkład w zrozumienie natury fizycznej i architektury systemów nowych planet, dostarczony przez TESS”.

Tak jak w większości tego typu przeglądów, planety nie zostały zaobserwowane w sposób bezpośredni, lecz głównie przy pomocy popularnej metody opartej o efekt Dopplera. Nawet jeżeli ciało jest zbyt małe, żeby je zobaczyć, wywiera ono wpływ grawitacyjny na swoją macierzystą gwiazdę, wywołując jej kołysanie.

Nawet drobna zmiana pozycji gwiazdy względem obserwatora, zostawia ślad w emitowanym świetle. Kiedy źródło promieniowania się cofa, fala świetlna zostaje nieco rozciągnięta, a kiedy wysuwa się do przodu, ulega ściśnięciu. Te niewielkie wahania rejestrują spektrometry, zdradzając obecność oraz gabaryty niewidocznej planety.

Sporządzenie katalogu wymagało trzech lat obserwowania północnej części nieba. W tym czasie przeprowadzono 9204 pomiary, z których 4943 wykonano w ciągu 301 nocy przy użyciu spektrometru wysokiej rozdzielczości HIRES, zainstalowanego w Obserwatorium Kecka na Mauna Kea. Kolejne 4261 pomiarów dorzuciło Obserwatorium Licka w Kalifornii.

Łącznie zgromadzono 13,5 tysiąca danych. Pozwoliło to ostatecznie na ustalenie tożsamości i wyznaczenie masy 120. egzoplanet oraz 6. prawdopodobnych kandydatek na egzoplanety.

Okolicznościowa grafika opublikowana przez Obserwatorium Kecka.

Spośród skatalogowanych światów kilka już doczekało się osobnych publikacji. Przykład stanowi TOI-1824 b o średnicy 2,6 razy większej od Ziemi, ale aż 19-krotnie od niej masywniejszy, co czyni go najgęstszą poznaną planetą typu sub-neptunowego. Innym ciekawym znaleziskiem wydaje się superziemia TOI-1798 c. Skalisty glob okrąża gwiazdę macierzystą po ekstremalnie ciasnej orbicie w zaledwie 12 godzin, otrzymując trzy tysiące razy więcej promieniowania niż nasza planeta.

Lista wszystkich egzoplanet udokumentowanych przez astronomów zawiera obecnie już ponad 5200 pozycji. Działający od 2018 roku teleskop TESS samodzielnie odkrył 450 z nich. Kolejne 7 tysięcy obiektów czeka na zbadanie i potwierdzenie ich planetarnej tożsamości.

Total
0
Shares
Zobacz też