Ranking wschodzących gwiazd nauki 2023 [Research.com]

Best Rising Stars of Science in the World 2023

W środę informowałem o nowej edycji rankingu Best Female Scientists in the World 2023, dziś natomiast platforma Research.com opublikowała listę wschodzących gwiazd światowej nauki – Best Rising Stars of Science in the World 2023. Podobnie jak w pozostałych zestawieniach, serwis wyróżnił tysiąc nazwisk w oparciu o indeks Hirscha, oceniający dorobek autorów na podstawie liczby artykułów oraz ich cytowań.

W odróżnieniu od rankingu kobiet – gdzie grubo ponad połowę listy okupowały Amerykanki – w tym przypadku widać znacznie większe zróżnicowanie. W pierwszej dziesiątce znalazł się tylko jeden obywatel Stanów Zjednoczonych, jeden Europejczyk i aż ośmiu przedstawicieli placówek azjatyckich. W całym zestawieniu dominują Chińczycy, których liczebność (353 nazwiska) dwukrotnie przewyższyła Amerykanów. Liderem pozostaje natomiast Irańczyk Mohsen Sheikholeslami, specjalizujący się w dziedzinie nanopłynów i termodynamiki.

1. Mohsen Sheikholeslami, Babol University of Technology, Iran,
2. Bach Xuan Tran, Hanoi Medical University, Wietnam,
3. Matthew Hellmann, Memorial Sloan Kettering Cancer Center, USA,
4. Daqin Chen, Fujian Normal University, Chiny,
5. M. Ijaz Khan, Riphah International University, Pakistan,
6. Chen Zhang, Hunan University, Chiny,
7. Hao Bin Wu, Zhejiang University, Chiny,
8. Giovanni Benelli, University of Pisa, Włochy,
9. Yaoyu Zhou, Hunan Agricultural University, Chiny,
10. Ryan T. K. Kwok, Hong Kong University, Chiny.

Wśród wschodzących gwiazd znalazło się troje pracowników polskich placówek: Ewa Mijowska, Grzegorz Królczyk oraz Munish Kumar Gupta. Co ciekawe, nie są to przedstawiciele najwyżej notowanych uczelni z Warszawy czy Krakowa. Prof. Mijowska kieruje Katedrą Fizykochemii Nanomateriałów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, natomiast prof. Królczyk i pochodzący z Indii prof. Gupta reprezentują Katedrę Technologii Maszyn i Materiałoznawstwa Politechniki Opolskiej. Gratulacje.

Profesor Ewa Mijowska
Ewa Mijowska (fot. Aurelia Kołodziej/ZUT).

Kryterium rankingu Best Rising Stars of Science jest nie tyle sam wiek uczonych, co staż pracy naukowej: brano pod uwagę wyłącznie badaczy, których pierwsza publikacja liczy sobie mniej niż 12 lat. W praktyce oznacza to, że w tegorocznym zestawieniu uwzględniono osoby, które zaczęły publikować w roku 2011 lub później.

Total
0
Shares
Zobacz też