Ranking najlepszych kobiet-naukowców 2023 [Research.com]

Ranking kobiet naukowców

Platforma Research.com, znana głównie z organizacji konferencji i wydarzeń naukowych, opublikowała właśnie drugą edycję rankingu Best Female Scientists in the World 2023. Lista została oparta o źródła bibliometryczne (w tym OpenAlex i CrossRef) oraz indeks Hirscha, oceniający dorobek autora na podstawie cytowań jego publikacji. Analizie poddano ponad 166 tysięcy profili badaczek reprezentujących rozmaite dyscypliny. Do ostatecznego rankingu wybrano 1000 o najwyższym wskaźniku Hirscha.

Liderką, podobnie jak w ubiegłym roku, pozostaje JoAnn Manson – internistka z Harvard Medical School. Ogółem zestawienie zdominowały przedstawicielki nauk medycznych. Z fizyczek najwyższą, dziesiątą lokatę zajęła Pushpalatha Bhat, związana z Fermilabem oraz współpracująca z europejskim CERN-em. Bhat brała udział w najważniejszych obserwacjach przeprowadzonych w LHC, w tym tych, dotyczących pomiarów masy oraz kanałów rozpadu bozonu Higgsa.

Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:
1. JoAnn E. Manson, Harvard Medical School,
2. Virginia M.-Y. Lee, University of Pennsylvania,
3. Tamara B. Harris, National Institutes of Health,
4. Terrie E. Moffitt, Duke University,
5. Kay-Tee Khaw, Cambridge,
6. Julie E. Buring, Brigham and Women’s Hospital,
7. Gail Hanson, University of California,
8. Cornelia M. van Duijn, Oxford,
9. Dorret I. Boomsma, Vrije Universiteit Amsterdam,
10. Pushpalatha C Bhat, Fermilab.

Na pełnej liście znalazło się nazwisko jednej polskiej uczonej: Jolanty Lissowskiej z warszawskiego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Prof. Lissowska kieruje na co dzień Zakładem Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, a jej publikacje na temat profilaktyki nowotworowej już od wielu lat utrzymują ją w czołówce najbardziej cenionych specjalistów w swojej dziedzinie.

Obecność tylko jednej przedstawicielki polskiej nauki może rozczarowywać, ale uczciwie należy zauważyć, że takie kraje, jak Czechy, Izrael czy Austria muszą się zadowolić równie skromnym wynikiem. Z kolei ponad połowę listy (609 pozycji!), bez niespodzianek, okupują Amerykanki.

Total
0
Shares
Zobacz też