"Pan raczy żartować, panie Feynman"

“Pan raczy żartować, panie Feynman!” – konkurs!

Konkurs. Nie byle jaki, bo nagrodę stanowi egzemplarz najsłynniejszej autobiografii napisanej przez naukowca – Pan raczy żartować, panie Feynman! – w odnowionym wydaniu.

Określenie książki Richarda Feynmana mianem klasyka, nie jest najmniejszą przesadą. Nie zliczyłbym wszystkich list, tekstów czy komentarzy, które zawzięcie doradzają zapoznanie się z tym tytułem. Ja również nie będę silił się na oryginalność. Amerykański noblista był bez wątpienia jedną z najbarwniejszych figur XX-wiecznej nauki, przeżył wiele nietypowych przygód, posiadał ogromne poczucie humoru oraz prawdziwy dar pióra. Autobiografia kogoś takiego po prostu nie może być słaba. Jej pierwsze wydanie miało miejsce w roku 1985, a książka niezmiennie bawi, inspiruje, jak również udowadnia, że życie profesora fizyki nie ogranicza się wcale do przesiadywania w laboratoriach i ślęczenia nad publikacjami. Feynman psocił w tajnej placówce Los Alamos, bawił się w łamanie szyfrów, dużo podróżował, poznał (i zirytował) wiele ciekawych osób, tańczył, śpiewał i, rzecz jasna, grał na bongosach. 

[ecko_youtube]HKTSaezB4p8[/ecko_youtube]

Skoro o tym mowa. Chciałem aby dzisiejszy konkurs jakoś nawiązywał do muzycznej pasji Feynmana i był możliwie kreatywny. Oto w czym rzecz. Wasze zadanie polega na ciekawym skojarzeniu tytułu lub fragmentu jakiejś piosenki z motywem naukowym. Bierzecie więc tekst jakiegoś przeboju i przypisujecie go jakiemuś uczonemu, teorii, procesowi czy zjawisku. Przykłady sklecone na szybko:
Mam nadzieję, że łapiecie ideę. Nie przewiduję tu większych ograniczeń, można wybierać utwory polskie i zagraniczne, hity jednego sezonu jak i klasykę. Liczy się właściwie tylko pomysłowość i humor. Oczywiście nie wymagam tworzenia grafik – w zupełności wystarczy forma tekstowa (byle w nawiasie dopisać czego dany fragment dotyczy), zamieszczona w komentarzu pod tym wpisem lub na facebooku. Autorzy najciekawszych mogą liczyć na egzemplarz książki Pan raczy żartować, panie Feynman! Przypadki ciekawego człowieka, w gustownej twardej oprawie, ze wstępem Billa Gatesa. Odrestaurowane wydanie klasyka zawdzięczamy wydawnictwu Znak, które postanowiło w ten sposób przypomnieć o przypadających w tym roku setnych urodzinach oraz o trzydziestej rocznicy śmierci twórcy elektrodynamiki kwantowej.

Skoro wszystko zostało wyjaśnione, zapraszam do zabawy. Komentarze możecie zamieszczać co najmniej do najbliższego wtorku, zaś o wynikach konkursu poinformuję na łamach bloga lub na facebookowym profilu przed końcem przyszłego tygodnia.

Total
0
Shares
Related Posts
Kwantowo podsumowanie 2020
Czytaj dalej

Kwantowo 2020

Podobno symboliczne oddzielenie tego, co było i tego, co przed nami jest korzystne z psychologicznego punktu widzenia. Nie…
Kwantowo 2022
Czytaj dalej

Kwantowo 2022

Na koniec roku 2021 życzyłem sobie, żeby kolejny był “odrobinę znośniejszy”. I dostałem dokładnie to, o co prosiłem:…
Czytaj dalej

Kwantowo 2013

Mamy pierwszy stycznia, więc najlepszy moment do podsumowania ubiegłego roku. Poprawniej powinienem zatytułować ten wpis aTezy/Kwantowo 2013 –…