‘Na własne oczy’ – konkurs!

Ponad trzystu nowych Kwantowiczów w zaledwie tydzień! Fanpejdż puchnie niczym Betelgeza, a to jak zwykle wiąże się z organizacją konkursu. Tym razem, dzięki uprzejmości PWN, możecie wygrać pozycję obowiązkową dla każdego amatora astronomii.

Szczerze sądziłem, że licznik fanów bloga nie przekroczy granicy 8 tysięcy przynajmniej do zimy. Jednak dobra passa trwa i ostatnie teksty pobiły rekordy popularności – za co oczywiście chcę Wam serdecznie podziękować w tradycyjny sposób. Nagrodą w konkursie będzie wysoko oceniana książka Na własne oczy. O samodzielnych obserwacjach nieba i Ziemi, autorstwa doświadczonego astronoma i popularyzatora nauki, Andrzeja Branickiego. Tytuł ten to bez wątpienia gratka dla wszystkich osób lubiących od czasu do czasu zerknąć na nieboskłon lub przynajmniej wertować sieć w poszukiwaniu nowinek o badaniach kosmosu. =)
Oto książka o przyrodzie w jej największej, astronomicznej skali. Niezwykle dużo jest w niej wskazówek umożliwiających podejmowanie samodzielnych poszukiwań odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące Ziemi i nieba. Wskazówki te to opisy możliwych do wykonania w warunkach domowych obserwacji, które prowadzą do niezwykle ważnych przyrodniczych wniosków i czynią z tej książki pozycję unikatową.
branickiiiPolskie Wydawnictwo Naukowe oddało mi do dyspozycji pięć egzemplarzy, z czego trzy powędrują do laureatów poniższego konkursu, zaś dwa trafią do rąk moich nieocenionych patronów (tym razem do pań, Agaty oraz Mary). Na marginesie: wszystkich wspierających Kwantowo proszę o dołączenie do facebookowej grupy KWANT, lub przynajmniej odbieranie maili – coby nie pojawiały się żadne problemy komunikacyjne.

Dzisiejszy konkurs będzie nieco bardziej złożony niż zazwyczaj. Poniżej widzicie paski składające się z czterech grafik. Każde okienko symbolizuje jakiś obiekt bądź klasę obiektów kosmicznych, przy czym jedno z jakiegoś powodu nie pasuje do pozostałych trzech. Musicie więc najpierw skojarzyć o jakiego typu obiekty chodzi, a następnie ustalić, który jest czarną owcą. Podam przykład:
zagadka-przykladObrazki przywodzą nam na myśl ciała Układu Słonecznego: Marsa, Wenus, Plutona i Merkurego. Elementem niepasującym jest oczywiście biedny Pluton, posiadający jedynie status planety karłowatej, w odróżnieniu od reszty. Zagadki dla was widnieją poniżej. Przypominam o tym, że odpowiedzi należy podawać w komentarzach pod tym wpisem (nie na facebooku), które zostaną objęte moderacją na czas trwania zabawy. Nagrody otrzymają trzy osoby, które jako pierwsze rozgryzą wszystkie zagwozdki (jeśli cokolwiek poprawiacie – liczy się data ostatniego komentarza i ostatniej edycji). Nie zapomnijcie podawać aktualnych maili, abym w razie wygranej, mógł się z Wami skontaktować w sprawie przesyłki.

#1
zagadka1#2
zagadka2#3
zagadka3#4
zagadka4#5
zagadka5Do dzieła kwantowi bojownicy! Sądzę, że zagadki nie sprawią większych kłopotów. I pamiętajcie, że to tylko zabawa.

podpis-czarny

Total
0
Shares
Zobacz też