Kwantowe Pigułki #11: Czym jest planeta?

Kontynuujemy temat Plutona. Niegdysiejsza ostatnia planeta Układu Słonecznego, dziś musi zadowalać się mianem planety karłowatej. Warto sobie przypomnieć genezę tego pojęcia i powiedzieć co nieco o tym jakie cechy odróżniają planety na tle innych ciał niebieskich.

Tak jak ostatnio (kiedy to było…) jako tło wykorzystałem Universe Sandbox 2. Nie był dziś szczególnie pomocny, ale trzeba przyznać, że pozwala dość dobrze przedstawić strukturę Układu Słonecznego oraz skalę wielkości. 

Od razu chciałbym zwrócić uwagę na jeden element. Jako pierwszą cechę planet wybrałem to, że krążą one wokół gwiazd. Zasadniczo to prawda, bo przecież gdy mówimy o planecie, od razu przychodzi nam na myśl okrągły, spory obiekt będący elementem układu planetarnego skoncentrowanego wokół Słońca bądź innej gwiazdy, w przypadku egzoplanet. Już po nagraniu przyszła mi jednak na myśl kwestia planet, które w skutek jakichś okoliczności zostały wybite z pierwotnych orbit i wyleciały w przestrzeń międzygwiezdną. Czy taki samotnego, kosmicznego wędrowca, wypada nadal nazywać planetą? Wszystko wskazuje, że tak. 

[ecko_youtube]Elr4qmorjCs[/ecko_youtube]Nie stygmatyzujmy zatem aspołecznych ciał niebieskich. =)

Total
0
Shares
Zobacz też
Czytaj dalej

AstroGify #2

Po co czytać, kiedy można sobie popatrzeć na gify? Najwyższa pora na drugą porcję animowanych obrazków, ilustrujących niecodzienne…
Czytaj dalej

AstroGify #1

Umarły AstroCiekawostki, niech żyją AstroGify! Nowy cykl szybkich ciekawostek, jak łatwo zgadnąć, będzie oparty już nie suchych tekstowych…