Kwantowe Pigułki #10: Czym jest czasoprzestrzeń?

Sezon na fizykę relatywistyczną uważam za otwarty! Mija właśnie sto lat od ukończenia przez Alberta Einsteina równania pola grawitacyjnego wieńczącego jego ogólną teorię względności (oficjalna publikacja miała miejsce w 1916). Trudno wyobrazić sobie lepszy temat dla dziesiątego odcinka Kwantowych Pigułek.

Znów chciałem pobawić się w Universe Sandbox 2, ale niestety dopiero po rozpoczęciu nagrywania uświadomiłem sobie, że program nie jest zbyt pomocny w objaśnianiu meandrów fizyki teoretycznej. Mam nadzieję, że mimo to jakoś wybrnąłem z sytuacji. Rzecz jasna w ciągu kilkuminutowego filmiku nie mogłem wyczerpać niezwykle szerokiego tematu, jakim jest teoria Einsteina, ale liczę na wyrozumiałość – kanał YT zgodnie z pierwotnym założeniem, pozostaje skierowany głównie do widzów, którzy poza szkolnymi murami nie mieli okazji dumać nad naturą wszechświata.

[ecko_youtube]twFlvJfuqn4[/ecko_youtube]Jedyne czego żałuję, to brak rozwinięcia wątku współczesnych eksperymentów mających potwierdzić istnienie fal grawitacyjnych. Może innym razem.

Total
0
Shares
Zobacz też
Czytaj dalej

AstroGify #3

Jaką drogę przemierza bezzałogowa sonda Juno? Co stanie się gdy wylejemy roztopione żelazo na bryłę lodu? Jak wyglądają…
Czytaj dalej

AstroGify #2

Po co czytać, kiedy można sobie popatrzeć na gify? Najwyższa pora na drugą porcję animowanych obrazków, ilustrujących niecodzienne…