Jutubowe polecanki: “O pochodzeniu życia”

Kiedyś to były materiały na YouTube! Może i nie zawierały pięknych grafik, przyciągających oko efektów wizualnych i głupkowato uśmiechniętych gęb internetowych celebrytów, ale po ich obejrzeniu człowiek nie zastanawiał się czy aby nie stracił dziesięciu minut swojego życia.

Takie właśnie były materiały autorstwa niejakiego cdk007. Jego seria O pochodzeniu… w kolejnych częściach, w przystępny sposób nakreśla podstawy abiogenezy oraz pierwszych etapów ewolucji życia na Ziemi. 

Odcinek pierwszy, który podlinkowałem, przedstawia niezwykły moment przekroczenia granicy oddzielającej martwy związek chemiczny od tego, co możemy nazwać żywym organizmem. Autor opiera się na modelu Jacka Szostaka – noblisty i jednego z największych autorytetów w badaniach nad pochodzeniem życia. Jak sam chwali się naukowiec w jednym z wywiadów: “Udało się stworzyć sztuczny prototyp komórki i symulować proces jej ewolucji. Składa się z dwóch głównych komponentów: genetycznego polimeru, który potrafi się sam replikować, i samoreplikującej się błony komórkowej”. Trudno na razie mówić o produkcji pełnowartościowego życia i udokumentowaniu samorództwa, ale badania Szostaka są w pewnym sensie ważnym krokiem naprzód, w stosunku do słynnego doświadczenia Stanleya Millera (które, notabene obchodzi właśnie 60. rocznicę).

Czy życie na naszej planecie rzeczywiście powstało w taki sposób? Nie posiadam wiedzy wystarczającej do weryfikacji teorii (jak i poprawności materiału), ale koncept Szostaka wydaje się na tyle spójny i ciekawy, że z czystym sumieniem mogę zachęcić do jego poznania.

Total
0
Shares
Zobacz też